berlin-1545311_1280
Travel

Almanya Federal Cumhuriyeti

Almanya Konsolosluğu, Turistlik Ziyaret amacıyla Almanya’ya gitmek isteyen Türk vatandaşlarından vize talep etmektedir.

Almanya Schengen ülkeler üyesidir. Almanya Vizesi, Schengen Vizesi’dir. Konsolosluk vize başvurularının 30 gün öncesinden yapılmasını önermektedir. Yeşil ve gri pasaport hamillerinden 90 günden kısa süreli ziyaretlerinde vize talep etmemektedir.

Schengene Vize başvuruları seyahat dönüş tarihinden itibaren en az 6 ay daha geçerli, en az 2 sayfası boş olan pasaport ile yapıldığında kabul edilmektedir.

ALMANYA VİZESİ ’nin olumlu sonuçlanması Konsolosluk tarafından belirtilen tüm evrakların tam ve eksiksiz olmasına bağlıdır.

 

ALMANYA VİZESİ BAŞVURUSU BİOMETRİK VİZE İŞLEMLERİNE TABİDİR.

SGHENGEN üye ülkeler 27 Eylül 2014 tarihinden itibaren kısa süreli vizelerin şahsi başvurularını kaldırmışlardır.  Vize başvuru sahipleri biyometrik işlemlere tabı tutulmaktadırlar.

VİS Schengen üye ülkelerin dış sınırlarının kontrolünün sağlanması amacıyla kurulmuş bir sistemdir. Sistem alınan biyometri verilerine dayanmakatadır. Alınan biyometri verileri 5 yıl boyunca sistemde muhafaza edilmektedir VİS (Visa İnformation System).

 1. Biometrik fotoğraf.
 2. Parmak izi uygulaması.

Almanya Başkonsolosluğu Schengen üye ülkelerden vize almış yolculardan biyometri (VİS) kayıtları olduğunda 5 yıl süre ile biyometri işlemlerinden muaf tutumaktadır.

27 Eylül 2014 tarihinden sonra biyometri işlemine tabi tutulmuş TC vatandaşları bu işlemden 5 yıl süre ile muaf tutulmakla beraber vizeye tabidir.

Bilgi için ARAYIN.

 

Almanya Vizesi başvurusunun olumlu sonuçlanması adına gereken evrakların eksiksiz olarak talep etmektedir. Başvuru yapılması randevu alındıktan sonra yapılabilmektedir. Randevu pasaport bilgileriniz ile yapılabilmektedir.

Randevu tarihinde belirlenen saatten 15 dk önce vize merkezinde olmanız tavsiye edilir. Randevuya gelmeden önce tüm evraklarınız eksiksiz olarak teslim edilmeli. Randevuya gelirken var ise eksiklerinizi tamamlayıp gelmeniz önerilmektedir.

Almanya Kısa Süreli Vize randevusu için ARAYIN.

Temsilcilerimizden Size konsolosluğun vize türüne göre talep ettiği evrak listesini tam ve eksiksiz olarak mail ile iletmelerini İSTEYİN.

Size gönderilen bilgi mailinde yer alan evrakları bize kargo, kurye, üçüncü bir şahıs veya şahsen gelerek iletebilirsiniz.

CİNNAH CADDESİ, BÜKREŞ SOKAK 19/ 8 ÇANKAYA ANKARA

Almanya Ankara Başkonsolosluğun belirlediği evrakların bize ulaştığı andan itibaren biz Sizin adınıza tüm süreci kontrol edip, başvurunuzu yapmanızı sağlar, süreci kontrol eder, vize süreci tamamlanınca Pasaportunuzu Konsolosluktan alıp Size kargo ile iletiriz.

Danışmanlarımız:

 • Vize başvuru dosyanızı gidiş amacınıza en uygun şekilde eksiksiz olarak hazırlarlar,
 • Vize harçlarınızı online olarak yatırıp, Size uygun olan gün ve saate randevu alırlar,
 • Randevu tarihinde Size Başvuru merkezine kadar eşlik ederler
 • Pasaportunuz geri iade edilince sizi bilgilendirir ve size pasaportunuzu teslim ederler,

 

Vize başvurusu için gerekli olan formlar ve dilekçeler Almanya Konsolosluğu’na hitaben yazılmalıdır. Vize başvuru dilekçe örneklerini danışmalarımız aracıyla temin edebilirsiniz.

Almanya Vizesi başvuru sonuçlanma süresi (ekstra bir evrak, görüşme talep edilmez ise) olarak 15 gün bildirmektedir.

Başvuru süresi resmi bayram ve tatil günlere gelmesi durumunda uzayabilir.

 

Yurt dışı çıkışlarında OHAL süresince uygulanan kurallar:

 • Yurt dışına çıkmak isteyen normal pasaport sahiplerinden yaptığı iş ile ilgili bilgi, bunu kanıtlayacak belge isteniyor. Var ise çalıştıkları işyerinin kimliği isteniyor, çalıştıkları yerden imzalı kaşeli yurt dışına çıkış engeli yoktur, bilgimiz dâhilinde çıkıyor yazısı talep ediliyor.
 • Emekli veya BAĞ-KUR’a bağlı olan yolcuların yanlarında mutlaka SGK dökümlerinin olması gerekiyor. Şirket sahiplerinin sahip oldukları işyerinin evrakları soruluyor.
 • Öğrencilerin, eğitime devam ettikleri kurumdan alınmış, imzalı kaşeli öğrenci belgesi bulundurmaları gerekiyor, öğrenci kimlik kartları soruluyor.
 • Her hanhi bir yerde çalışmıyorsanız, yurt dışı çıkışı için sigortasından yararlandığınız yakınınızın sigorta belgeleri yanınızda olmalı,
 • Kamu çalışanı iseniz yanınızda mutlaka ‘’yurt dışına çıkmasına mani yoktur’’ ibaresi yer alan işyerinizdeki imza yetkilisi kişisi tarafından imzalanmış, kaşelenmiş belge bulundurmalısınız.
 • Yeşil Pasaporta sahip olup, kamuda aktif olarak görev yapan kişilerin havalimanlarına geldiklerinde ilk önce VİZE İHLAL BÖLÜMÜNE başvurmaları gerekmektedir. Burada GBT sorgulaması yapılmaktadır, ‘’yurt dışına çıkmasına mani yoktur’’ ibaresi yer alan işyerinizdeki imza yetkilisi kişisi tarafından imzalanmış, kaşelenmiş belgenin orijinali isteniyor. Bu belge yok ise uçuşunuza izin verilmiyor.
 • Yeşil Pasaporta sahip kişi emekli ise a GBT sorgulamasında her hangi bir sorun yok ise yurt dışına çıkışına izin veriliyor.

Asker emeklilerin GBT soruşturulması ayrı bir bölümde yapılıyor.

 

Schengen Vizesi – SSK çalışanları için gereken evrakla:

 • Pasaport,
 • İki adet 35×45 ölçülerinde fotoğraf, başka vizede veya pasaportta kullanılmamış,
 • SGK işe giriş ve SGK hizmet dökümü, son üç ayın maaş bordrosu,
 • Çalıştığınız şirkete ait güncel evraklar (vergi larvhası, faaliyet belgesi, imza sirküleri. TC sicil gazetesi)
 • Tam Vukuatlı Nufüs Kayıt Örneği, Kimlik Kartı arkalı önlü fotokopisi,
 • Bu seyahat için yeterli maddi imkânlara sahip olduğunuzu ispatlayan belgeler. Son üç ayın Banka Hesap Dökümü. Kaşeli imzalı.

 

Write a comment